Săptămâna “Porților Deschise” la toate subunitățile de pompieri din județul Sălaj

Pe parcursul întregii săptămâni (09-15 decembrie 2024), în intervalul orar 09.00-16.00, cu ocazia aniversării a 20 de ani de la înființarea Inspectoratului General pentru Situații de Urgență (IGSU) și implicit a Inspectoratului pentru Situații de Urgență ,,Porolissum” al județului Sălaj, vom organiza evenimentul public ,,Zilele porților deschise”.
Persoanele interesate vor avea ocazia să ne viziteze la sediul Detașamentului de pompieri Zalău și la sediul Secțiilor de pompieri Șimleu Silvaniei și Jibou, dar și la celelalte subunități din județul Sălaj, în localitățile Cehu Silvaniei, Nușfalău, Hida, Sânmihaiu Almașului, Sărmășag și Ileanda.
Vor fi expuse autospecialele de intervenție, iar oaspeții vor avea posibilitatea să le vadă îndeaproape și să afle de la pompieri detalii despre modul în care echipamentele din dotarea acestora funcționează.
Copiii vor putea să urce la volanul unei autospeciale și să se echipeze în mici pompieri, descoperind importanța și rolul fiecărui echipament de protecție.