Cunoscutul caricaturist la nivel global, Gogu Neagoe, prezent la Festivalul Concurs Național de Interpretare Vocală a Cântecului Popular Românesc „Drăgan Muntean”

festival deva colaj
127 Vizualizari

În prima zi a evenimentului, joi, 24 aprilie, tinerii soliști finaliști au urcat pe scena Centrului Cultural „Drăgan Muntean” și au concurat în cadrul unui concurs de interpretare vocală. Juriul a fost prezidat de etnomuzicologul Elise Stan, iar la finalul serii, publicul s-a bucurat de recitaluri susținute de mari nume ale muzicii populare.

A doua zi, vineri, a avut loc Gala Laureaților, unde cei mai buni concurenți au fost premiați și au susținut momente muzicale alături de artiști .

Un moment inedit al evenimentului a fost cel pus în scenă de Maestrul caricaturist Gogu Neagoe, din județul  Olt, care a realizat portrete caricaturi pentru cei care au urcat pe scena de la Deva, în cadrul concursului.

Marele premiu, trofeul „Drăgan Muntean” a ajuns în județul Sălaj, la Alice Olivia Ghile. Trofeul i-a fost înmânat de președinta juriului, cunoscuta realizatoare de emisiuni folclorice Elise Stan.

Evenimentele ce marchează cariera Maestrul Gogu Neagoe

Gogu Neagoe, judetul Olt o emblemă a artei caricaturii și este recunoscut la nivel global, Gogu Neagoe deține trei recorduri mondiale Guinness World Records . De la începuturile sale în arta, desen câștigarea unor numeroase distincţii culturale în România, Statele Unite ale Americii și Europa fiind cel mai apreciat caricaturist oltean cu titluri mondiale și europene.

De-a lungul carierei sale, Gogu Neagoe a participat la numeroase concursuri și expoziții naționale și internaționale de pictură și caricatură, impresionând publicul și criticii cu creațiile sale ingenioase și pline de umor.

Gogu Neagoe, una dintre personalitățile marcante ale artei și culturii românești, a fost desemnat caricaturist oficial al Jocurilor Olimpice de vară Paris 2024, Printre portretele realizate de Neagoe se numără cele ale sportivilor Pan Zhanle, Kyle Chalmers și David Popovici, Sabrina Voinea, Novak Djokovic și sunt foarte multe potrete realizate.

Lucrările sale au ajuns în colecții particulare din România și din străinătate, consolidându-i reputația ca unul dintre cei mai talentați caricaturiști contemporani.

Gogu Neagoe a fost invitat să facă parte din juriul următoarelor evenimente culturale de marcă: Festivalul Folcloric Internațional „Lina Chiralina”-Braila, desfășurat în perioada 8-12 august 2023

Ediția a XLVIII-a a Festivalului Național de Muzică Populară și Ușoară „Corabia de Aur”, care a avut loc între 20 și 22 septembrie 2023 la Corabia.

Festivalul Concursul Național al Copiilor „Călușul Românesc”, care s-a desfășurat  la Slatina-Olt.

Membrul juriu la Festivalul Internațional de Folclor “CĂLUȘUL ROMÂNESC”, desfășurat în Caracal-Olt, membrul de onoare la Festivalul  de muzica internațională „Cerbul de Aur”  în Piața  Sfatului din Brașov în lunile Ediția a IX-a 1996 ,august Ediția a XIII-a 2003 ,septembrie Ediția a XII-a 2002 , Festivalul național de muzică ușoară de la Mamaia in perioada 1998-2006 .

Caricaturile artistului sunt expuse în Australia, SUA, Iran, Franţa, Italia, Germania, China, Japonia, Bulgaria, Belgia, Grecia.

În 2013, artistul a donat 4 lucrări pictate în valoare de 15.000 de euro la un eveniment social. În plus, Gogu Neagoe organizează salonul de caricaturi la Festivalul – Concurs de Umor „Oltenii &… Restu’ Lumii”  din Slatina, județul Olt, unde adună alături de el alți artiști talentați și împărtășește pasiunea sa pentru artă.Gogu Neagoe a iniţiat şi a coordonat concursul de creaţie plastică, ‘Şcoala mea cea mai frumoasă’, pentru elevii cu vârste între 6 şi 16 ani, din comunele şi satele judeţului Olt.

Gogu Neagoe este ambasador cultural al Academiei Internaționale „Mihai Eminescu” și a fost distins cu un înalt premiu la Gala premiilor de excelență „10 pentru Craiova”, organizată cu ocazia celei de-a cincea ediții, în data de 1 decembrie 2022.

 

Despre autor