Acțiune de repopulare piscicolă pe lacul Vârșolț: 1.600 kg de cosaș eliberate în habitat

peste cosas pe lacul Varsolt bun
3.694 Vizualizari

 

Pe 20 martie 2025, Clubul Pescarilor din cadrul AJVPS Salaj a desfășurat o amplă acțiune de repopulare a lacului Vârșolț, introducând 1.600 kg de cosaș (n.r. peşte ce face parte din familia Cyprinidae).

Exemplarele eliberate aveau o greutate medie de 1 kg, ceea ce va contribui semnificativ la refacerea biodiversității și la menținerea unui ecosistem echilibrat.

Aceasta este doar prima etapă a unui plan mai amplu de repopulare a apelor din județ. Săptămâna viitoare, organizația va introduce 2.000 kg de crap în lacul Vârșolț, o specie apreciată atât de pescari, cât și esențială pentru diversitatea piscicolă a zonei.

Mai mult, în perioada de prohibiție, AJVPS Sălaj are în vedere repopularea râului Someș și a lacului Sălățig, asigurând astfel condiții optime pentru reproducerea speciilor și menținerea echilibrului ecologic.

Aceste acțiuni sunt esențiale nu doar pentru protejarea biodiversității, ci și pentru susținerea comunității de pescari sportivi din județul Sălaj.

Pescarii, rugați să respecte regulile

Autoritățile reamintesc pescarilor că respectarea regulilor de prohibiție și a cotelor de pescuit este esențială pentru conservarea resurselor naturale.

Peștii eliberați acum vor contribui la îmbunătățirea populației piscicole în următorii ani, iar pescarii sunt îndemnați să practice un pescuit responsabil.

 

Despre autor